Ülke ve Gelirinize göre dünyada kaçıncı sıradasınız ?

Ülke ve Gelirinize göre dünyada kaçıncı sıradasınız ?

Türkiye’deki asgari ücretli, dünyanın en zengin yüzde 17’lik dilimine girdi. 15 bin dolarlık kişi başına milli gelire göre ise ortalama bir vatandaş, dünyanın en zengin 166 milyonuncu kişisi

Kişisel varlığınız ile Forbes ve Fortune’un zenginler listesine giremediyseniz üzülmeyin. Poke London adlı dijital yaratıcılık ajansı, 6.7 milyarlık tüm dünya nüfusunu kapsayan bir küresel zenginler listesi hazırladı. Global Rich List adı verilen ve globalrichlist.com adresi üzerinden erişilebilinen liste ile yıllık gelirinizi girerek, zenginlikte hangi dilime girdiğinizi görebiliyorsunuz.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz

33 KIRGIZ DOKTOR MAAŞI
Dünyadaki yoksulluğa dikkat çekilmek için oluşturulan listeye göre Türkiye’de aylık net geliri 773 TL olan bir asgari ücretli yıllık kazandığı 9276 TL ile dünyanın en zengin 1.119.784.463’üncü kişisi oldu. Zenginlikte ilk yüzde 16.7’lik dilime giren Türkiye’deki bir asgari ücretlinin bir yıllık gelirine erişebilmek için bir Ganalı 47 yıl çalışıyor. Listeye göre bir kutu kola için Türkiye’deki asgari ücretlinin 11 dakika, Ganalı bir işçinin ise 9 saat çalışması gerek. Türkiye’deki asgari ücret, Kırgızistan’daki 33 doktorun maaşına eşit.

YÜZDE 1’LİK ŞANSLI AZINLIKTA
Satınalma paritesine göre yıllık kişi başına milli geliri 15 bin dolar olan Türkiye’de ortalama bir vatandaş, dünyanın en zengin 166.985.416’ncı kişisi konumunda. Bu gelir düzeyiyle en zengin yüzde 2.5’lik dilime girmeyi başaran ortalama bir vatandaş saatte 14 TL kazanıyor. 15 bin dolarlık gelire ortalama bir Ganalı 138 yılda ulaşabiliyor. “Dünyanın En Zengin 100”ü gibi listelere tepki olarak oluşturulan Global Rich List, özellikle ABD ve Avrupa’da yaşayan, ancak maaşını beğenmeyen kişilerin, aslında en zengin yüzde 1’lik dilime girdiğine dikkat çekiyor.